>
Saša Fegić, hrvatski jedriličar koji je obnovio legendarnu jedrilicu HIR 3 da bi njome iz Malog Lošinja oplovio svijet.
Uz to što je oplovio svijet napisao je i knjigu "My Way Around the World" u kojoj je i dokumentirao svoje putovanje. U jedrenje se zaljubio kao dijete, iako je rođenu Zagrebu i to u obitelji koja nije imala puno veze s morem. Kasnije je odlučio da su mu jedrenje i more puno zanimljiviji od studija građevinarstva počeo raditi u čarteru, kao skiper i instruktor jedrenja.
Fegiću je uspjelo ono što malo kome iz jedriličarskog svijeta uspijeva – oplovio je svijet, postavši članom jedriličarske elite poznate kao "Cape Horneri" – jedriličari koji su zaokružili put oko Rta Horn.
Dok većina jedriličara za put oko svijeta odabire pogodniju rutu – od istoka prema zapadu, kroz Panamski kanal – Fegić se odlučio za teži izazov: rutu kojom je oplovio tri velika rta – Rt Dobre nade, Rt Leeuwin i Rt Horn – u suprotnom smjeru. Njegovo putovanje trajalo je od lipnja 2018. do listopada 2020. godine, s početnom i završnom točkom u Malom Lošinju.
Svoj podvig Fegić je ostvario na jedrilici HIR 3, brodu bogate povijesti. Radi se o 10-metarskom brodu sagrađenom 1979. godine s kojim je legendarni hrvatski jedriličar, danas pokojni Mladen Šutej, preplovio Atlantik i oplovio Rt Horn, piše Forbes.
- Na južnom oceanu gotovo da i nema trgovačkih brodova, a čekanje na pomoć u nuždi može potrajati danima. Morate biti posve samodostatni i spremni na sve, jer nitko ne može stići na vrijeme ako se dogodi nesreća. Morate imati dovoljno svega – od hrane i vode do rezervnih dijelova. Naučite cijeniti svaki mali uspjeh, jer je svaki preživljeni dan na tom oceanu već sam po sebi pobjeda - izjavio je sam Fegić kojem je u jednoj oluji nakon prolaska rta Horn u brod prodrlo više od tisuću litara vode. Elektronika je bila uništena, komadi stakla zabijeni u strop. Gotovo sve na brodu bilo je uništeno. No, preživjeli su i nastavili jer za Sašu Fegića jedrenje je strast i način života.
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev