>
Arheolog Zoran Čučković predstavit će rezultate istraživanja, na gradinskom nalazištu Kašteliru kod Ungarije, kao i širi osvrt na kulturni značaj prapovijesnih kašteljera Bujštine.
Prapovijesni kašteljeri, ili gradine, predstavljaju značajne arheološke lokalitete koji datiraju iz brončanog i željeznog doba (oko 2200. - 100. pr. Kr.). Smješteni su na uzvišenim položajima, obično na brežuljcima i okruženi suhozidnim bedemima građenim od velikih kamenih blokova. Gradine su služile kao naselja i utvrde, pružajući zaštitu njihovim stanovnicima od neprijatelja, te kao materijalni odraz moći lokalnih zajednica.
Istra se može podičiti naročito brojnim i bogatim gradinskim naseljima, od kojih su najpoznatija Monkodonja kod Rovinja te Nezakcij u blizini Pule. Umaško područje je također bogato kašteljerima, no oni su relativno slabo istraženi.
- Svakako bi valjalo upotpuniti naše poznavanje prapovijesne Bujštine s obzirom na nedavno otkriće prapovijesnog broda (barke) kod Zambratije. Tadašnji su moreplovci vrlo vjerojatno živjeli u okolnim kašteljerima, ili pak u njihovoj blizini - kažu organizatori predavanja.
Arheološka istraživanja provedena 2015. i 2024. godine na Kašteliru kod Ungarije, jednom od rijetkih relativno očuvanih gradinskih nalazišta u blizini obale, su polučila vrlo vrijedne nalaze. U posljednjoj kampanji je otkriven segmentn prapovijesnog bedema širok oko tri metra te izgrađen od krupnih, pažljivo postavljenih blokova. Predavanje organizirano u Muzeju grada Umaga će predstaviti rezultate sa tih istraživanja, kao i širi osvrt na kulturni značaj prapovijesnih kašteljera Bujštine.
Mjesto i vrijeme održavanja predavanja - petak, 20. prosinca u 18:30 sati u Muzeju grada Umaga.
J.T.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev