>
  3 min. čitanja

Zaštita i očuvanje prirodnih resursa preduvjet su za održivu poljoprivredu, ribarstvo i šumarstvo

Zaštita i očuvanje prirodnih resursa preduvjet su za održivu poljoprivredu, ribarstvo i šumarstvo
Foto: Pixabay

Okoliš je javno dobro, a poljoprivrednici i ribari, osim što su nezamjenjivi u proizvodnji hrane, upravljaju najvažnijim prirodnim resursima. Odnos poljoprivrede, ribarstva i okoliša je važan i usko povezan, stoga Ministarstvo poljoprivrede kontinuirano potiče poljoprivrednike i ribare da zaštite i poboljšaju okoliš u kojem djeluju. Što se tiče poljoprivrede, o tome svjedoči podatak kako je do sada za mjeru koja se odnosi na poljoprivredu, okoliš i klimatske promjene samo iz Programa ruralnog razvoja isplaćeno 102,7 milijuna eura, dok je za ekološki uzgoj isplaćeno 210,4 milijuna eura .

U siječnju je na snagu stupio Strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027., kojim je hrvatskoj poljoprivredi na raspolaganje stavljeno gotovo 3,8 milijardi eura. Uz  pomoć ovih sredstava Ministarstvo poljoprivrede u narednom razdoblju nastavlja raditi na jačanju produktivnosti poljoprivredne proizvodnje, prehrambenoj sigurnosti i proizvodima dodane vrijednosti, poticanju digitalizacije i inovacija, no značajan naglasak je upravo na zelenoj tranziciji.

Nastavak očuvanja morskih resursa u okviru nove omotnice vrijedne 348 milijuna eura

U mjesecu obilježavanja Dana planeta Zemlje ne smijemo zaboraviti važnost oceana koji pokrivaju više od 70 posto površine našeg planeta, a o zaštiti okoliša i bioraznolikosti nemoguće je govoriti bez uvažavanja višestruke vrijednosti mora.

Naše morske resurse nastavljamo čuvati i kroz novi financijski Program za ribarstvo i akvakulturu Republike Hrvatske 2021.-2027., vrijedan više od 348 milijuna eura, koji zamjenjuje dosadašnji Operativni program za pomorstvo i ribarstvo Republike Hrvatske, kroz koji je dodijeljeno 331,8 milijuna eura.

Kroz prioritet namijenjen održivom ribarstvu, razvoju sektora ribarstva, unaprjeđenju sustava kontrole i prikupljanja podataka te zaštiti i obnovi bioraznolikosti na raspolaganju je gotovo 146 milijuna eura. Između ostalog, dosadašnji koncept ulaganja u ribarske luke i iskrcajna mjesta dodatno će se osnažiti usmjeravanjem potpore u potrebnu logistiku za odlaganje i zbrinjavanje morskog otpada sakupljenog od strane ribara tijekom ribolovnih aktivnosti.

Ribarska zajednica ovisi o moru te joj je kao takvoj osnovna premisa očuvanje mora i morskog okoliša, i upravo je zato ribarstvo sektor koji može značajno doprinijeti rješavanja problema morskog otpada sudjelovanjem u njegovom uklanjanju provođenjem prakse koja u hrvatskoj nosi naziv KRMA - „Koćarski Ribolov i Morski otpAd“. Uklanjanje otpada sa morskog dna na ovakav način ima dva cilja: izravno uklanjanje otpada iz morskog okoliša, ali i podizanje razine ekološke svijesti o problemu morskog otpada u ribarskom sektoru, kao i široj javnosti. Provođenje ovakve prakse može rezultirati promjenom uobičajenih stavova i načina ponašanja na moru te ujedno može doprinijeti i praćenju količina otpada koji dolazi sa kopna, kao i određivanju njihovog izvora.

Također, u novom Programu planira se i daljnja provedba mjera u kontekstu održivog plavog gospodarstva i razvoja ribarskih i akvakulturnih zajednica, a koje se odnose na podršku lokalnim aktivnostima kroz Lokalne akcijske grupe u ribarstvu (FLAG-ove).

Poljoprivreda, ribarstvo i šumarstvo ostaju važni faktori zelene tranzicije, a Ministarstvo poljoprivrede na tom putu svim dionicima ovih sektora pružit će podršku kako bi ona bila što brža, isplativija i jednostavnija.

Sponzorirani sadržaj

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.