>
Kraj obale istarskog mjesta Ližnjan na samom jugu Istre uočene su crne mrlje koje bi potencijalno mogle predstavljati veliku ugrozu za morski ekološki sustav. Rafinerija u Rijeci i HEP peru ruke, a odakle onečišćenje, ne zna se. Prizori koji vas moraju potresti, bez obzira koliko ste vezani uz more. Crna masa prekrila je kamenje. Odnekud iz mora i stolica. Sablasni kostur. U kanti taj opasni ulov.
Neki su rekli gustoće, pa i boje, ne vidi se dobro kut, kao Nutella.
- Moja reakcija je da je to žalosno jer ovo dok se očisti, trebat će proći jako puno vremena. A mi živimo od turizma - kazao je za N1 građanin Ivan Kocić.
Iz Ližnjana inače vuče porijeklo i Peđa Grbin. Njegov prezimenjak pokušava kistom očistiti kamenje.
- Tu treba puno ljudi. Ovdje sam kao mali kopao, to mi je kao dvorište doma. Ja bih htio da se to očisti, ali kako? Pokušajte mi vi reći - govori Branko Grbin.
- Nemam riječi, nemojte me ništa ni pitati. Jeste li vidjeli što je tamo, pa ne postoji kazna za nekog što je ovdje napravljeno. Prestrašno - dodaje Jadranka Kostešić.
Od ponedjeljka na terenu su brojne ekipe riječke Dezinsekcije, lokalni komunalci i druge službe. Postavljena je brana, čisti se i ručno. Težak posao je pred njima. Zahvaćeno je golemo područje ližnjanske obale.
- Nas srce boli kao i sve mještane i ljude koji su ovdje prošli. Ovo što ovdje vidimo iza nas nalazi se u lučici Kuje, ali nažalost i duž cijele naše obale. Osobno sam prošao skroz do luke Budava, onda znate koliko je to površine obale i koliko je to vala - ističe načelnik općine Ližnjan Marko Ravnić.
Što im je to došlo, nafta, mazut, od koga, možemo samo nagađati? Istraga traje, uzorci su uzeti. I DORH i Zavod za javno zdravstvo. Analiza će se čekati danima. Akciju čišćenja vodi Lučka kapetanija.
- Ne želim špekulirati, zato postoje uzorci. Onečišćenje je k nama došlo s mora i dok analiza ne pokaže odakle i kako, ne bih željela nikog okriviti. Ne želim špekulirati ništa - govori lučka kapetanica Dolores Brenko Škerjanc.
Je li doista s nekog broda u Kvarneru? Ili ipak s kopna. Dva potencijalna krivca, Riječka rafinarija nafte i Temoeletrana Rijeka, odlučno su odbacili svaku odgovornost.
Željeli bismo naglasiti kako u Rafineriji nafte Rijeka nije zabilježeno nikakvo istjecanje ugljikovodika u more. Također, podsjećamo da je Rafinerija nafte Rijeka završila s obustavom postrojenja 4. studenog 2022. zbog provođenja radova na projektu nadogradnje rafinerije. Slijedom navedenog, ne postoji mogućnost da bi Rafinerija nafte Rijeka mogla biti odgovorna za ekološki incident u Ližnjanu, navode u priopćenju iz INA-e.
“Praktično je nemoguće da bi onečišćenje obale bilo uzrokovano istjecanjem loživa ulja iz TE Rijeka”, tvrde iz HEP-a.
Nije valjda da krivo je more…
Ranko Stojanac
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev