>
Kostarika, država u Srednjoj Americi čije ime na španjolskom znači "plodna obala", sada se suočava s ozbiljnom štetom na koraljima, jer je nedavno praćenje biološkog rezervata Cano Island pokazalo da je zbog utjecaja fenomena El Nino morska površina temperatura porasla, a 80% koralja u rezervatu je izbijeljelo, što je rezultiralo ozbiljnom ekološkom krizom.
Morsko istraživanje provedeno u lipnju ove godine pokazalo je da je zbog utjecaja El Nina temperatura površine mora uz obalu Kostarike znatno porasla, što stvara veliki pritisak na opstanak koralja i prisiljava ih na izbacivanje algi koje su ključne za njihov preživljavanje, što rezultira izbjeljivanjem koralja.
- Koralji i alge ovise jedni o drugima. No kako temperatura vode raste, alge gube svoju učinkovitost, što će prisiliti koralje da izbace neaktivne alge s koraljnih grebena. Izbjeljivanje koralja se događa kada ima manje šarenih algi, a izbijeljeni koralji mogu preživjeti najviše nekoliko tjedana - rekla je Laura Vanopdenbosch, direktorica projekta Innoceana, neprofitne organizacije za očuvanje mora, prenosi HRT.
Ako se ovakvo stanje nastavi, koralji bi mogli uginuti u masovnim razmjerima, a mnoge ribe i druga morska stvorenja koja traže koralje kao svoje domove izgubila bi svoja gnijezda.
- Koralji su dom mnogim životinjama, ribama i beskralješnjacima. Koralji su također prirodna barijera. Rastu oko naših obala. El Nino je prirodni događaj. To je prirodni klimatski događaj koji se događa svake dvije do sedam godina i već se događa dugo vremena. Problem je u tome što se utjecaj El Nina povećava zbog klimatskih promjena, ljudskog utjecaja i zagađenja koje uzrokujemo - rekla je Vanopdenbosch.
Stručnjaci kažu da se Zemlja zbog klimatskih promjena suočava sa "super El Ninom". Stoga je ključno poduzeti mjere za zaštitu okoliša i podići svijesti o tome kako ljudska aktivnost utječe na morske ekosustave.
El Nino je prirodni fenomen koji uključuje fluktuirajuću površinsku temperaturu oceana u ekvatorijalnom dijelu Tihog oceana, zajedno s promjenama u atmosferskoj cirkulaciji iznad njega.
A.B.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev