>
  2 min. čitanja

ZNANSTVENICI S PMF-a: “Plemenitoj periski prijeti izumiranje, posljednje su nade u presađivanju mlađi”

ZNANSTVENICI S PMF-a: “Plemenitoj periski prijeti izumiranje, posljednje su nade u presađivanju mlađi”
Lijevo: Dr. sc. Silvija Kipson mjeri jednu od presađenih jedinki plemenite periske koje su kao mjera očuvanja u okviru europskog H2020 projekta MERCES preseljene iz Pulske luke u Nacionalni park Brijuni / Desno: Jedna od presađenih periski u uvali Javorike (Nacionalni park Brijuni) na kojoj se na vrhu lijepo vidi zona prirasta. Nažalost, sve su periske u Parku u lipnju ove godine uginule zbog masovnog pomora koji je stigao i do sjevernog Jadrana / Foto: PMF

Krajem studenog ove godine završio je veliki četverogodišnji europski kolaborativni projekt MERCES (Marine Ecosystem Restoration in Changing European Seas) u kojem je Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, na čelu s voditeljicom projekta izv. prof. dr. sc. Tatjana Bakran-Petricioli, bio jedan od 28 partnera iz 16 država Europe. Projekt MERCES prvi je europski projekt fokusiran na razvoj alata i rješenja za obnavljanje degradiranih morskih staništa te oporavak njihove biološke raznolikosti i funkcije, a rezultati projekta između ostalog pokazuju alarmantno stanje plemenite periske u Jadranskom moru kojoj prijeti izumiranje, objavili su znanstvenici s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta iz Zagreba.

Jedan dio istraživanja na projektu MERCES profesorica Bakran-Petricioli i suradnica dr. sc. Silvija Kipson, posvetile su istraživanju naselja zaštićenih vrsta posidonije i plemenite periske u infralitoralu na sedimentnom dnu te njihove interakcije kroz dva pilot projekta transplantacije na sjevernom i srednjem Jadranu (u Nacionalnom parku Brijuni i s pučinske strane Dugog otoka).

Masovni pomor plemenite periske, koji se u svega četiri godine proširio od istočnih obala Španjolske po cijelom Sredozemnom moru, ovu je emblematičnu endemsku mediteransku vrstu školjkaša doveo na rub izumiranja. Nekoliko patogena u kombinaciji s povećanjem temperature mora povezuje se s pomorom. On je u proljeće 2019. „ušao“ u Jadran te se duž njega proširio. Kako navodi profesorica Bakran-Petricioli sve plemenite periske, one autohtone na Brijunima i one presađene u sklopu Projekta, su uginule:

– Praćenje stanja dvjestotinjak jedinki plemenite periske, koje smo u sklopu projekta MERCES vrlo uspješno presadili iz Pulske luke u Nacionalni park Brijuni 2017. godine prekinuo je masovni pomor koji se na Brijunima dogodio u lipnju ove godine. Pomor plemenite periske katastrofalnih je razmjera na razini cijelog Sredozemnog mora, danas se u Jadranu traže pojedine preostale žive jedinke.

Istraživanja u okviru projekta MERCES u kojima su sudjelovale dr. sc. Bakran-Petricioli i dr. sc. Kipson, pokazala su da je pod određenim uvjetima i na područjima koja su zahvaćena masovnim pomorima još neko vrijeme moguće prikupiti mlađ plemenite periske. Rad o tome, na kojem su one koautorice, izašao je prije kratkog vremena u prestižnom časopisu Frontiers in Marine Science. Potaknuta time, dr. sc. Silvija Kipson pokrenula je inicijativu postavljanja kolektora za mlađ, PinnAdriaNet.

U Inicijativi sudjeluju kolege iz više akademskih institucija, istraživačkih instituta, javnih ustanova i nevladinih udruga iz Hrvatske te su, uz sva potrebna dopuštenja nadležnog Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, već postavljeni kolektori za mlađ plemenite periske na više mjesta u Jadranu. To daje nadu da će biti moguće spasiti ovu vrstu od izumiranja:

– Mi smo postavile kolektore za mlađ plemenite periske u Nacionalnom parku Brijuni i na Dugom otoku te se spremamo podići ih čim nam to vremenske prilike i epidemiološka situacija dopusti. U tome će nam puno pomoći donacija od 10.000 kuna koju je PMF također prije kratkog vremena dobio od Grada Crikvenice za akciju „Spasimo plemenitu perisku od izumiranja – kazala je profesorica Bakran-Petricioli te nastavila:

– U okviru akcije podignut ćemo kolektore u kojima postoji mogućnost da će biti juvenilnih školjkaša te će oni biti transportirani u Akvarij Pula koji se u zadnjih par godina posebno posvetio uzgoju plemenite periske u zatvorenim sustavima.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Projekt “Živa periska”
Učvršćuje se projekt očuvanja plemenite periske u južnom dijelu Jadranskog mora
Pronađena ličinka periske stigla u Aquarium Pula – Čuvat će je u strogo kontroliranim uvjetima
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.