>
  2 min. čitanja

Znanstvenici su prvi put u povijesti secirali najrjeđeg svjetskog kita: "Ima 9 želučanih komora!"

Znanstvenici su prvi put u povijesti secirali najrjeđeg svjetskog kita: "Ima 9 želučanih komora!"
Foto: Pexels/Ilustracija

Kljunasti kit najrjeđi je kit na svijetu i šanse da ga se sretne iznimno su male. Jedna su od najslabije poznatih vrsta velikih sisavaca modernog doba.

Dakle, ovi su kitovi toliko rijetki da nitko nikad nije vidio živu jedinku! Do sada su dakle potvrđeni nalasci šest jedinki, nažalost uginulih, posljednja takva ovog ljeta u moru pokraj Novog Zelanda. Muška jedinka velika 5 metara pronađena je na plaži pored novozelandskog ribarskog sela Taieri Mouth 4. srpnja 2024. godine.

Naravno, činjenica što je kit uginuo nikako nije dobra vijest, no kad je već tako sreća u nesreći je bila ta što je po prvi put sačuvana cjelovita jedinka kita kojeg nitko nikad nije vidio živog,a znanstvenicima je tako pružena jedinstvena prilika da o njemu saznaju nešto više. Prilikom učenja o ovoj vrsti i seciranja kita, prvog ovakvog zabilježenog pothvata na najrjeđoj vrsti na svijetu, kombinirane su zapadne tehnike te autohtona novozelandska znanja, piše IFL Science.

Što su saznali?

Jedna od zanimljivosti koju su znanstvenici saznali svakako su zakržljali zubi u gornjoj čeljusti. Zaključili su kako se radi o evolucijskom ostatku koji je nekada ima puno veću ulogu i njihovom životu, no s vremenom se ta uloga smanjivala. Ipak, te zube nisu u potpunosti izgubili.

Sljedeća zanimljivost su također zakržljali stražnji udovi koji su ostatci i podsjetnik na dane od prije nekih 50 milijuna godina kada su umjesto mortem "tumarali" kopnom. Nekadašnje noge danas su svedena na ostatke!

Ono možda i najzanimljivije saznanje odnosi se na njihov probavni sustav, tj želudac. Seciranjem su znanstvenici saznali da najrjeđi kitovi na svijetu posjeduju čak 9 odvojenih želučanih komora.

- U nekima od njih pronašli smo ostatke lignji, u nekim drugima parazitske crve te druge organske ostatke za koje još sa sigurnošću ne možemo reći što su - rekao je stručnjak za kljunaste kitove Anton von Helden koji je potvrdio da su pronašli i zanimljive strukture odgovorne za proizvodnju zvuka i komunikaciju mežu samim kitovima.

Pronađeni kit koji je toliko puno pružio znanstvenoj zajednici posthumno je nazvan "Ōnumia by Te Rūnanga o Ōtākou" - u čast području gdje je pronađen i u duhu autohtone tradicije poštovanja prema okolišu.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su pravila ponašanja prilikom susreta s dupinom, kitom ili kornjačom
Svake godine tijekom ljetnih mjeseci povećava se broj ljudi koji borave na moru što direktno povećava mogućnost interakcije čovjeka s morskim životinjama. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ovim putem podsjeća na pravila ponašanja prilikom susreta s dupinima, kitovima i morskim kornjačama kako bi se smanjio utjecaj na životinje i

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.