>
Europski inćun (lat. Engraulis encrasicolus) je jedna od najvažnijih riba u prehrambenon lancu našeg mora. Kod nas ga još nazivaju: brgljun ili brfun. Pripada obitelji Engraulidae ili inćuna.
Vrlo je ukusna riba, priprema se na mnogo načina, posebno cijenjen kao najbolja riba za soljenje. Zbog velikog sadržaja omega-3 masnih kiselina, kao i ostala plava riba, ima najviše preporuke zdrave prehrane.
Sličan je srdeli, ali znatno vitkiji i nešto kraći, ima šiljastiju glavu i krupnije oči. Živi u jatima, na dubinama do 400 m, naraste do 20 cm duljine. Hrani se planktonom, a sam je hrana svim značajnijim predatorima. Životni vijek mu je 3 godine. Lovi se mrežama plivaricama, kao i srdela.
Kod nas mu je cijena pristupačna, dok je u ostalim mediteranskim ili istočnoatlantskim zemljama višestruko cijenjeniji i skuplji.
Manja količina pripremljenih inćuna uz nekakav prilog može zasititi odraslog čovjeka.
– do 1,2 kg inćuna,
– maslinovo ulje; 2 dcl,
– suncokretovo ulje; 2 dcl
– brašno
– sol i papar,
– krumpir; 0,8 kg
– crvena kapula; 1 veća
– češnjak; 2 česna,
– kapare; 1 velika žlica
– peršin; nekoliko grančica,
– rikula; do 0,5 dkg
– maslinovo ulje; 1 dcl
– domaća kvasina; do 0,5 dcl
– limun; 1 kom
– rajčice; 0,5 kg,
Inćuni se čiste odstranjivanjem glave pri čemu iz utrobe istovremeno izvučemo utrobu (crijevo). Ukoliko crijeva ne uspijete izvuči treba napraviti rez oštrim nožem pa ih je tek tako jednostavno odstraniti.
Pranje ribe vodom nakon čišćenja stvar je osobnog izbora (ne preporučujem).
Očišćene inćune uvaljajte u brašno, a zatim ih pržite u tavi, na srednjoj jakoj vatri, u obilnijoj količini mješanog maslinovog ulja, do zlatno žute boje.
Serviranu friganu ribu posolite srednje mljevenom morskom solju, dodajte malo svježe mljevenog papra, te nakapajte s malo limunova soka i maslinovog ulja.
Uz ova jela prigodno ide salata od kuhanog krumpira s lisnato narezanom crvenom kapulom, žlicom kapara (ili motara) i rikule. Napominjem kako salatu treba začiniti dok je krumpir još topao, jer time bude daleko, daleko ukusniji.
Također servirajte i nešto narezanih, posoljenih rajčica.
Ribu i salatu servirajte na zajedničku veliku platu pa neka svatko sebi vadi i slaže hranu na tanjur po svome guštu.
Riba se jede prstima, a salata vilicom. A vinske čaše neka budu „šporkane“ maslinovim uljem, solju i otiscima prstiju.
Dobar tek Vam želi Žele!
Željko Višić
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev